X

قربانی به پای آینده

قربانی به پای آینده -
امتياز: 5.0 از 5 - رای دهندگان: 1 نفر
تأملی درباره‌ی آینده‌ و تفکر

قربانی ادامه‌ی حیات قوم را ضمان می‌شد. پس آدم و حوا در سفر پیدایش، قربانی دادند و خداوند قوم حضرت موسی را بهر یادآورد نعمت خویش مکلف به قربانی کرد. اما همیشه پرندگان و احشام کار زمانه را کفایت نمی‌کرد. این‌سان گاه انگشت انتخاب به سمت انسان‌ها اشاره می‌رفت.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 2118

گر شفا خواهی، داروی تلخ نوش!

گر شفا خواهی، داروی تلخ نوش! -
امتياز: 4.0 از 5 - رای دهندگان: 1 نفر
دکتر محمدجواد صافیان

فلسفه از همان آغاز پیدایش، همواره در موضع دفاع از خویش بوده است، زیرا همیشه با این پرسش روبه‌رو بوده که به چه کار می‌آید و چه مشکلی را حل می‌کند؟

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 1803

اُستُن این عالم ای جان غفلت است

اُستُن این عالم ای جان غفلت است -
امتياز: 5.0 از 5 - رای دهندگان: 1 نفر
دکتر نصرالله حکمت

بی‌نیازی از تفکر

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 2158

هم‌دلی یا نقادی

هم‌دلی یا نقادی -
امتياز: 5.0 از 5 - رای دهندگان: 3 نفر
گذار از بحران تفکر در ایران

پیمان (زارعی): اگر بخواهیم اجمالا به مسئله‌ی تفکر در ایران امروز نگاه کنیم، وضعیت خوشایندی نداریم. چنان‌چه برای توصیف این وضعیت از تعبیر «بحران تفکر» استفاده کنیم، باید به چند نکته توجه کنیم.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 3182

‫ایران، میانه‌ی تفکر و فلسفه‬‬‬‬

‫ایران، میانه‌ی تفکر و فلسفه‬‬‬‬ -
امتياز: 3.0 از 5 - رای دهندگان: 4 نفر

1- تفکر چیست و پرسش از چیستی تفکر چه ضرورتی دارد؟ آیا خود این پرسش بصیرت‌زا و ناشی و یا علت تفکر است یا از فقدان آن برمی‌خیزد و چون ما دیگر تفکر نمی‌کنیم، از چیستی و ضرورت آن می‌پرسیم؟ آیا یک متفکر هیچ‌گاه از تفکر می‌پرسد، آن‌گاه که در روزگار تفکر است یا پرسش از تفکر، پرسشِ روزگار عسرت و فراق از تفکر است؟

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 1331

درباره ما

مجله‌ی سوره نیز سرنوشتی پیوند خورده با سرنوشت انقلاب و فراز و فرودهای آن داشته است و او نیز تنها زمانی می‌تواند خود را از گرفتار شدن در دام زمانه برهاند و انقلاب اسلامی را همراهی کند که متوجه‌ی باطن و همگام با تحولاتی از جنس انقلاب باشد. تلاشمان این است که خود را از غفلت برهانیم، برای همین به دور از هرگونه توجیه‌ و تئوری‌پردازی برای توسعه‌ی تغافل،‌ می‌گوئیم که سوره «آیینه‌»ی ماست. از سوره همان برون تراود که در اوست. تلاشمان این است که به‌جای اصل گرفتن «ژورنالیسم حرفه‌ای»، یعنی مهارت در به‌کارگیری فنون، تحول باطنی و تعالی فکری را پیشه کنیم. نمی‌خواهیم خود را به تکنیسین سرعت، دقت و اثر فرو بکاهیم. کار حرفه‌ای بر مدار مُد می‌چرخد و مُد بر مدار ذائقه‌ی بشری و ذائقه بر مدار طبع ضعیف انسان و این سیر و حرکت، ناگزیر قهقرایی است.

بـيـشـتــر

نقد

شماره 87-86 مجله‌ فرهنگی تحلیلی سوره‌ اندیشه منتشر شد

شماره‌ جدید مجله سوره اندیشه نیز به‌مانند پنجشش شماره‌ اخیرش، موضوعی محوری دارد که کل مطالب مجله حول‌وحوش آن می‌چرخد. موضوع بیست‌ویکمین شماره‌ سوره‌ اندیشه، «نقد» است؛ موضوعی که شعار بیست‌ویکمین نمایشگاه مطبوعات نیز قرار گرفته است. نقد، موضوع مناقشه‌برانگیزی است که بسیاری از مجادلات سیاسی و فرهنگی ما، از روشن نبودن مفهوم آن ناشی می‌شود؛ تا جایی که منتقد را به جرم مفسده‌انگیزی‌اش خاموش می‌کنند. کار منتقد، حرف زدن است ولی نقد، منتظر شنیده شدن نیست. اینجا است که تفاوت منتقد با معترض و مخالف و مصلح و مفسد روشن می‌شود.

خبــر انـتـشــار شـمــاره 21

خرید

شماره 86
10000تومان
 • قیمت روی جلد
 • ارسال رایگان به سراسر نقاط کشور
 • زمان تحویل حداکثر 5 روز
شماره 84
10000تومان
 • قیمت روی جلد
 • ارسال رایگان به سراسر نقاط کشور
 • زمان تحویل حداکثر 5 روز
آرشیو شماره 50 تا 75
60000تومان
 • با احتساب 20% تخفیف
 • ارسال رایگان به سراسر نقاط کشور
 • زمان تحویل حداکثر 5 روز
خرید نسخه دیجیتال
4000تومان
 • با احتساب 60% تخفیف
 • دریافت از مارکتهای اندروید
 • همسان با نسخه چاپی