X

جنگ، همه‌ی جنگ است!

جنگ، همه‌ی جنگ است! -
امتياز: 4.5 از 5 - رای دهندگان: 41 نفر
جنگ، همه‌ی جنگ است!

وقتی از نسبت زندگی و جنگ سخن گفته می‌شود و هنگامی که درباره امکان زیستن به شیوه روزهای جنگ می‌گوییم، چه تصوری از جنگ و روزهای جنگ داریم؟ و جنگ را چگونه می‌یابیم که از زندگی مانند آن سخن می‌گوییم؟ یا ذیل چه روایتی از جنگ، امکان سخن گفتن از زندگی به‌مانند آن را امکان‌پذیر دانسته‌ایم؟

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 2557

سفره‌ای از بهشت

سفره‌ای از بهشت -
امتياز: 4.4 از 5 - رای دهندگان: 17 نفر
سعید تاجیک

  برای شروع بحث با این سؤال آغاز کنیم که آیا ابعاد تغذیه در جنگ تفاوتی با تغذیه در زندگی معمول دارد؟

ما در جبهه سه نوع خوراك و غذا داشتیم. یك نوع خوراك سلاح و گلوله بود و دو نوع دیگر به خود انسان‌ها برمی‌گشت كه سلاح روح و جسم بود.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 2664

زندگی با لباس خاکی

زندگی با لباس خاکی -
امتياز: 4.5 از 5 - رای دهندگان: 22 نفر
حاج حسين يکتا

در مورد دفاع مقدس آنچه گفته شده است، بیشتر در خصوص اخلاق و صفات اخلاقی و رفتاری رزمندگان بوده است. كمتر در مورد فرهنگ دفاع مقدس صحبت میشود. اگرچه عنوان آن فراوان بیان میشود. مقصود از فرهنگ، تبدیل شدن یك اخلاق به ارزشی است كه افراد برای مشی مقابل آن ناچار باشند هزینهی اجتماعی بپردازند.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 3421

خاطرات یک شبه انقلابی

خاطرات یک شبه انقلابی -
امتياز: 4.6 از 5 - رای دهندگان: 20 نفر
سبک زندگی در دوران جنگ نرم

بیش‌از هشت سال در مخفی‌ترین عرصه‌های دفاع با رزمندگانی زیسته‌ام که هیچ‌کس تاکنون از آنان خاطره‌ای نگفته است. آنان کسانی هستند که هنوز مشغولند؛ هنوز درگیر مبارزه‌اند؛ هنوز نتیجه‌ی کارشان به شکست شاه و پیروزی انقلاب اسلامی یا به شکست عراق نینجامیده است؛ هنوز شهید نشده‌اند یا از میدان بیرون نرفته‌اند که سخن سرودن درباره‌ی آن‌ها راحت باشد. شاید همین فردا یکی از آنان از راهش برگردد. چه می‌توان گفت؟ باید بر قابل تقدیر بودن کسی یا چیزی اتفاق کامل حاصل شود، تا بلکه ما به خود جرات دهیم و از آن تقدیر کنیم؛ یعنی دقیقا وقتی که تقدیر بی‌خاصیت شده باشد.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 2486

وقتی شهید قدیس می‌شود!

وقتی شهید قدیس می‌شود! -
امتياز: 4.5 از 5 - رای دهندگان: 21 نفر
چرا ما از شهدا الگو می‌سازیم؟

چند سال پیش هلی‌کوپتر حامل چند خبرنگار سقوط کرد و همگی مردند. رسانه‌ها اعلام کردند که آن‌ها «شهید» شده‌اند. اما چرا از میان این‌همه کشته‌ی سوانح هوایی، این‌ها شهید شدند؟ چه کسی می‌تواند شهادت را اعلام کند و مرده‌ای را شهید بنامد؟ شهادت چگونه مردنی است؟

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 2550

زندگی در جنگ و دیگر هیچ!

زندگی در جنگ و دیگر هیچ! -
امتياز: 4.3 از 5 - رای دهندگان: 20 نفر
 نسبت جنگ و زندگی در فرهنگ جبهه

خطوط جبهه‌ای که در 31 شهریور 1359 در مرزهای جنوبی ایران و در چند نقطه شهری هم‌چون آبادان، خرمشهر و اهواز آغاز شد و تا تیرماه 1367 در مرزهای غربی کشور ادامه یافت، هم در زمان درگیری توانست «سراسر ایران» را متأثر از خود سازد و آن را به «جبهه پشتوانه» بدل سازد و هم تا هنوز اثرات گران‌باری در همه ابعاد فرهنگ و سیاست و اقتصاد ملی بر جای گذارد و خود را در تاریخ انقلاب اسلامی به‌عنوان یک نقطه کانونی پربار مطرح سازد.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 2901

راه‌هایی برای نشناختن

راه‌هایی برای نشناختن -
امتياز: 4.5 از 5 - رای دهندگان: 21 نفر
مطالعه علمی دفاع مقدس و دوری از حقیقت آن

یکی از اساتید مشهور جامعه‌شناسی می‌گفت: «ما در ایران جامعه‌شناسی می‌خوانیم تا نتوانیم جامعه‌ی ایران را بشناسیم» اکنون درباره‌ی درستی یا نادرستی این سخن قضاوتی نمی‌کنیم، اما می‌توانیم به این حقیقت اقرار کنیم که گاه ما درباره‌ی موضوعی به آموختن می‌پردازیم، اما چیزهایی می‌آموزیم که نه‌تنها ما را با آن موضوع آشنا نمی‌کند؛ بلکه خود عاملی  برای هرچه دورتر شدن ما از آن موضوع است؛ به‌گونه‌ای که حتی راه صاحب جهل مرکب برای آشنا شدن با موضوع از ما بسیار کوتاه‌تر است. شاید بتوان این جهل را فراتر از جهل مرکب، جهل معکوس نام نهاد.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 2902

ایام جنگ؛ ایام زندگی

ایام جنگ؛ ایام زندگی -
امتياز: 4.2 از 5 - رای دهندگان: 20 نفر
حاج محمد اکرمی

زندگی اکنون ما در شهر خصوصیاتی دارد؛ بسیار هم از بسیاری خصوصیاتش رنج میبریم، اما در پس ذهن خود تصور میکنیم اینها ویژگیهای لازم و اجتنابناپذیر زندگی هستند، آیا میتوان اشارهای به برخی مختصات شکل زندگی در دفاع مقدس داشت که بتواند راهگشای ما در نزدیک شدن به سبکی نو در زندگی شود؟

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 3863

اِلهام از جنگ

اِلهام از جنگ -
امتياز: 4.6 از 5 - رای دهندگان: 18 نفر
اِلهام از جنگ

·        مراجعه یا بازگشت به رویدادی که ـ در شأن و ظرفِ زمان وقوعش ـ در گذشته رخ داده از موضع و منظرِ اکنون امکان‌پذیر است؛ اما این رجوع و بازگشت مع‌الواسطه و ذهنی است و بازگرداندن عین واقعه ناممکن است. رجوع به گذشته، اکنون‌نگریِ امر سپری شده است.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 2661

درباره ما

مجله‌ی سوره نیز سرنوشتی پیوند خورده با سرنوشت انقلاب و فراز و فرودهای آن داشته است و او نیز تنها زمانی می‌تواند خود را از گرفتار شدن در دام زمانه برهاند و انقلاب اسلامی را همراهی کند که متوجه‌ی باطن و همگام با تحولاتی از جنس انقلاب باشد. تلاشمان این است که خود را از غفلت برهانیم، برای همین به دور از هرگونه توجیه‌ و تئوری‌پردازی برای توسعه‌ی تغافل،‌ می‌گوئیم که سوره «آیینه‌»ی ماست. از سوره همان برون تراود که در اوست. تلاشمان این است که به‌جای اصل گرفتن «ژورنالیسم حرفه‌ای»، یعنی مهارت در به‌کارگیری فنون، تحول باطنی و تعالی فکری را پیشه کنیم. نمی‌خواهیم خود را به تکنیسین سرعت، دقت و اثر فرو بکاهیم. کار حرفه‌ای بر مدار مُد می‌چرخد و مُد بر مدار ذائقه‌ی بشری و ذائقه بر مدار طبع ضعیف انسان و این سیر و حرکت، ناگزیر قهقرایی است.

بـيـشـتــر

نقد

شماره 87-86 مجله‌ فرهنگی تحلیلی سوره‌ اندیشه منتشر شد

شماره‌ جدید مجله سوره اندیشه نیز به‌مانند پنجشش شماره‌ اخیرش، موضوعی محوری دارد که کل مطالب مجله حول‌وحوش آن می‌چرخد. موضوع بیست‌ویکمین شماره‌ سوره‌ اندیشه، «نقد» است؛ موضوعی که شعار بیست‌ویکمین نمایشگاه مطبوعات نیز قرار گرفته است. نقد، موضوع مناقشه‌برانگیزی است که بسیاری از مجادلات سیاسی و فرهنگی ما، از روشن نبودن مفهوم آن ناشی می‌شود؛ تا جایی که منتقد را به جرم مفسده‌انگیزی‌اش خاموش می‌کنند. کار منتقد، حرف زدن است ولی نقد، منتظر شنیده شدن نیست. اینجا است که تفاوت منتقد با معترض و مخالف و مصلح و مفسد روشن می‌شود.

خبــر انـتـشــار شـمــاره 21

خرید

شماره 86
10000تومان
 • قیمت روی جلد
 • ارسال رایگان به سراسر نقاط کشور
 • زمان تحویل حداکثر 5 روز
شماره 84
10000تومان
 • قیمت روی جلد
 • ارسال رایگان به سراسر نقاط کشور
 • زمان تحویل حداکثر 5 روز
آرشیو شماره 50 تا 75
60000تومان
 • با احتساب 20% تخفیف
 • ارسال رایگان به سراسر نقاط کشور
 • زمان تحویل حداکثر 5 روز
خرید نسخه دیجیتال
4000تومان
 • با احتساب 60% تخفیف
 • دریافت از مارکتهای اندروید
 • همسان با نسخه چاپی