X

سرمایه‌داری، دموکراسی و ثروت جهانی

سرمايه‌داری و تناقض شومپيتری

بیایید این داستان را با آنچه که رابرت هیلبرونر، آن را تناقص شومپیتری نامیده است، که همانا ضعف ذاتی است که می‌تواند منجر به سقوط و افت سرمایه‌داری گردد، در نظر بگیریم.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 2059

سرمایه‌داری، دموکراسی و ثروت جهانی

سرمايه‌داری، دموکراسی و ثروت جهانی

سرمایه‌داری توانست خود را با شرایط تطبیق داده و رقابت جدیدی را در ایالات متحده بنا نهد که متکی بر مهاجرت میلیون‌ها نفری بود که در جستجوی زندگی بهتری، در اقتصاد سرمایه‌داری آزاد و بدون کنترل بودند.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 1665

سرمایه‌داری، دموکراسی و ثروت جهانی

سرمايه‌داری، دموکراسی و ثروت جهانی

سرمایه‌داری به‌عنوان یک سیستم اجتماعی-اقتصادی، عاملی نسبتا جدید الورود به عرصه‌ی جهانی می‌باشد، که فقط در طول پانصد سال اخیر ظاهر شده است.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 1978

بحران سرمایه‌داری یا بحران بازار؟

بحران سرمایه‌داری یا بحران بازار؟ -
امتياز: 2.0 از 5 - رای دهندگان: 1 نفر
دکتر موسی غنی‌نژاد، دکتر محمد مالجو، دکتر مسعود درخشان و سید مهدی زریباف

سید مهدی زریباف: مهمترین نظریه‌ای که در نظام سرمایه‌داری در حوزه اقتصاد مطرح هست، تئوری بازار است که تقریباً طی حدود 250 سال از زمان آدام اسمیت تاکنون، با تغییر و تحولاتی، پابرجاست.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 3331

یک تصور واهی، یک بحران جهانی

دکتر ناصر فكوهي

زاویه‌ دید انحرافی

یکی از مشکلات اساسی ما در همه‌ی سطوح، به خصوص در سطح نخبگان و تصمیم‌گیرندگان، تفکر خودمدارانه است که تصور می‌کنند مهمترین چیز آن چیزهایی است که در نزدیک‌ترین فاصله به آن ها می‌گذرد.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 1711

درباره ما

مجله‌ی سوره نیز سرنوشتی پیوند خورده با سرنوشت انقلاب و فراز و فرودهای آن داشته است و او نیز تنها زمانی می‌تواند خود را از گرفتار شدن در دام زمانه برهاند و انقلاب اسلامی را همراهی کند که متوجه‌ی باطن و همگام با تحولاتی از جنس انقلاب باشد. تلاشمان این است که خود را از غفلت برهانیم، برای همین به دور از هرگونه توجیه‌ و تئوری‌پردازی برای توسعه‌ی تغافل،‌ می‌گوئیم که سوره «آیینه‌»ی ماست. از سوره همان برون تراود که در اوست. تلاشمان این است که به‌جای اصل گرفتن «ژورنالیسم حرفه‌ای»، یعنی مهارت در به‌کارگیری فنون، تحول باطنی و تعالی فکری را پیشه کنیم. نمی‌خواهیم خود را به تکنیسین سرعت، دقت و اثر فرو بکاهیم. کار حرفه‌ای بر مدار مُد می‌چرخد و مُد بر مدار ذائقه‌ی بشری و ذائقه بر مدار طبع ضعیف انسان و این سیر و حرکت، ناگزیر قهقرایی است.

بـيـشـتــر

نقد

شماره 87-86 مجله‌ فرهنگی تحلیلی سوره‌ اندیشه منتشر شد

شماره‌ جدید مجله سوره اندیشه نیز به‌مانند پنجشش شماره‌ اخیرش، موضوعی محوری دارد که کل مطالب مجله حول‌وحوش آن می‌چرخد. موضوع بیست‌ویکمین شماره‌ سوره‌ اندیشه، «نقد» است؛ موضوعی که شعار بیست‌ویکمین نمایشگاه مطبوعات نیز قرار گرفته است. نقد، موضوع مناقشه‌برانگیزی است که بسیاری از مجادلات سیاسی و فرهنگی ما، از روشن نبودن مفهوم آن ناشی می‌شود؛ تا جایی که منتقد را به جرم مفسده‌انگیزی‌اش خاموش می‌کنند. کار منتقد، حرف زدن است ولی نقد، منتظر شنیده شدن نیست. اینجا است که تفاوت منتقد با معترض و مخالف و مصلح و مفسد روشن می‌شود.

خبــر انـتـشــار شـمــاره 21

خرید

شماره 86
10000تومان
 • قیمت روی جلد
 • ارسال رایگان به سراسر نقاط کشور
 • زمان تحویل حداکثر 5 روز
شماره 84
10000تومان
 • قیمت روی جلد
 • ارسال رایگان به سراسر نقاط کشور
 • زمان تحویل حداکثر 5 روز
آرشیو شماره 50 تا 75
60000تومان
 • با احتساب 20% تخفیف
 • ارسال رایگان به سراسر نقاط کشور
 • زمان تحویل حداکثر 5 روز
خرید نسخه دیجیتال
4000تومان
 • با احتساب 60% تخفیف
 • دریافت از مارکتهای اندروید
 • همسان با نسخه چاپی