X

لویاتانی با نان کوچک‌تر و جثه‌ای بزرگ‌تر

لویاتانی با نان کوچک‌تر و جثه‌ای بزرگ‌تر -
امتياز: 5.0 از 5 - رای دهندگان: 3 نفر
دکتر حمید رضا ملک‌محمدی

آغاز سخن

بحران‌های اقتصادی پروزنی که چندسالی است سایه‌ی خود را بر دنیای غرب افکنده و حوزه‌های دیگر را نیز از کارکرد خویش متأثر ساخته است، در کنار بحث‌های اساسا تخصصی به‌ویژه در عرصهی اقتصاد، یک بار دیگر، بحث از دولت، وظایف و حدود و ثغور آن را که تعیینکننده‌ی گستره‌ی عمل دولتی است، بر زبان‌ها جاری کرده است.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 2277

سیاست‌گذاری در سامان نیک

سیاست‌گذاری در سامان نیک -
امتياز: 5.0 از 5 - رای دهندگان: 1 نفر
دکتر عباس منوچهری

بحث سیاست‌گذاری در دولت‌ها، سابقه‌ا‌ی بسیار طولانی دارد، اما از حدود یک‌صد‌سال پیش، سیاست‌گذاری به یک رشته‌ی مستقل تبدیل شد و عمل سیاست‌گذاری به‌شکل جدیدش، به دو سه قرن اخیر و مخصوصا به‌شکل‌گیری دولت مقتدر مدرن بازمی‌گردد.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 1973

جریان‌شناسی سیاســـت‌گذاری: از اثبات‌گرایی تا کثرت‌گرایی

جریان‌شناسی سیاســـت‌گذاری: از اثبات‌گرایی تا کثرت‌گرایی -
امتياز: 4.8 از 5 - رای دهندگان: 4 نفر

رشته سیاست‌گذاری

چندان دشوار نیست که تاریخچه مطالعات خط‌مشی را تا دوران باستان عقب ببریم و از اینکه دولت‌ها چه کارهایی انجام می‌دادند و نمی‌دادند، پرسش کنیم.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 3754

تحلیلی بر تحلیل سیاست‌ها

تحلیلی بر تحلیل سیاست‌ها -
امتياز: 4.0 از 5 - رای دهندگان: 1 نفر
مفروضات غالب در تحلیل سیاست‌‌های عمومی

مبادی و خاستگاه تحلیل سیاست‌گذاری (خط‌‌مشی‌گذاری) معاصر

گرچه تلاش‌های نخست برای تولید و ایجاد سیاستِ (خط‌مشی) عمومی به بیش از هزار سال پیش باز می‌گردد، ولی دغدغه‌ی این نوشتار به آشفتگی اجتماعی دوران انقلاب صنعتی باز می‌گردد. بعد از صدها سال تجربه‌ی بی‌ثباتی سیاسی، که در آن «اکثریت مردم فقط جهان بدون تغییر را می‌شناختند که در آن الگوهای اعتقادی، کار، زندگی خانوادگی و عادات اجتماعی با سرعت بسیار کمی، تغییر می‌کردند».

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 2023

درباره ما

مجله‌ی سوره نیز سرنوشتی پیوند خورده با سرنوشت انقلاب و فراز و فرودهای آن داشته است و او نیز تنها زمانی می‌تواند خود را از گرفتار شدن در دام زمانه برهاند و انقلاب اسلامی را همراهی کند که متوجه‌ی باطن و همگام با تحولاتی از جنس انقلاب باشد. تلاشمان این است که خود را از غفلت برهانیم، برای همین به دور از هرگونه توجیه‌ و تئوری‌پردازی برای توسعه‌ی تغافل،‌ می‌گوئیم که سوره «آیینه‌»ی ماست. از سوره همان برون تراود که در اوست. تلاشمان این است که به‌جای اصل گرفتن «ژورنالیسم حرفه‌ای»، یعنی مهارت در به‌کارگیری فنون، تحول باطنی و تعالی فکری را پیشه کنیم. نمی‌خواهیم خود را به تکنیسین سرعت، دقت و اثر فرو بکاهیم. کار حرفه‌ای بر مدار مُد می‌چرخد و مُد بر مدار ذائقه‌ی بشری و ذائقه بر مدار طبع ضعیف انسان و این سیر و حرکت، ناگزیر قهقرایی است.

بـيـشـتــر

نقد

شماره 87-86 مجله‌ فرهنگی تحلیلی سوره‌ اندیشه منتشر شد

شماره‌ جدید مجله سوره اندیشه نیز به‌مانند پنجشش شماره‌ اخیرش، موضوعی محوری دارد که کل مطالب مجله حول‌وحوش آن می‌چرخد. موضوع بیست‌ویکمین شماره‌ سوره‌ اندیشه، «نقد» است؛ موضوعی که شعار بیست‌ویکمین نمایشگاه مطبوعات نیز قرار گرفته است. نقد، موضوع مناقشه‌برانگیزی است که بسیاری از مجادلات سیاسی و فرهنگی ما، از روشن نبودن مفهوم آن ناشی می‌شود؛ تا جایی که منتقد را به جرم مفسده‌انگیزی‌اش خاموش می‌کنند. کار منتقد، حرف زدن است ولی نقد، منتظر شنیده شدن نیست. اینجا است که تفاوت منتقد با معترض و مخالف و مصلح و مفسد روشن می‌شود.

خبــر انـتـشــار شـمــاره 21

خرید

شماره 86
10000تومان
 • قیمت روی جلد
 • ارسال رایگان به سراسر نقاط کشور
 • زمان تحویل حداکثر 5 روز
شماره 84
10000تومان
 • قیمت روی جلد
 • ارسال رایگان به سراسر نقاط کشور
 • زمان تحویل حداکثر 5 روز
آرشیو شماره 50 تا 75
60000تومان
 • با احتساب 20% تخفیف
 • ارسال رایگان به سراسر نقاط کشور
 • زمان تحویل حداکثر 5 روز
خرید نسخه دیجیتال
4000تومان
 • با احتساب 60% تخفیف
 • دریافت از مارکتهای اندروید
 • همسان با نسخه چاپی