X

مطالعات فرهنگی مطالعه‌ی چیست؟

مطالعات فرهنگی مطالعه‌ی چیست؟ -
امتياز: 4.1 از 5 - رای دهندگان: 9 نفر
ظرفیت‌های مطالعات فرهنگی در بوم ایرانی

معروف است که کارل مارکس، وقوع انقلاب کمونیستی را در انگلستان پیش‌بینی کرده بود. گرچه انقلاب مورد نظر او هرگز در این جزیره به وقوع نپیوست، ولی سال‌ها بعد انگلستان ملجأ پیدایش ایده‌ها و نظراتی شد که سنخیت فراوانی با اندیشه‌های انتقادی مارکس داشت و ملهم از آن بود.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 4522

جولان؛ در غیاب حقیقت

جولان؛ در غیاب حقیقت -
امتياز: 3.0 از 5 - رای دهندگان: 2 نفر
مناسبات قدرت و فرهنگ در مطالعات فرهنگی

مناسبات «قدرت و فرهنگ» از نقاط کانونی مطالعات فرهنگی2 و از مهم‏ترین چالش‏های آن به‌ویژه در ایران است. فهم این نکته که در عالم مدرن، جدال قدرت‏ها نظام معرفت، بهداشت، ورزش‏، هنر و... را می‏آفریند از مهم‏ترین دستاوردهای مطالعات فرهنگی برای تمدن غربی است. ضمن این‏که پیشنهاد مطالعات فرهنگی برای حل این معضل، مشارکت در فرآیند شکل‏گیری قدرت است.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 2042

تیره و تبار مطالعات فرهنگی

دکتر نعمت الله فاضلی

مطالعات فرهنگی چیست؟ چه فایده‌ای دارد؟ چه نسبتی با علوم اجتماعی دارد؟ این رشته در ایران چه وضعیتی دارد؟ چگونه می‌توان آن را آموخت؟ و پرسش‌هایی از این دست امروزه به وفور طرح می‌شوند و این نشان از آن دارد که امروزه مطالعات فرهنگی یکی از دغدغه‌های فکری و سیاسی جامعه‌ی امروز ایران شده است. هرچند ممکن است کلیت هستی مطالعات فرهنگی در ایران را نسبت به رشته‌های دیگر مانند جامعه‌شناسی یا فلسفه چندان بزرگ یا تأثیرگذار ندانیم؛ با این حال خودِ همین امر جای سوال دارد که چرا حوزه‌ای هم‌چون مطالعات فرهنگی با وجود جوانی و کوچک بودن آن، این‌چنین جذاب و وسوسه‌انگیز است؟

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 2566

آمدنش بهر چیست!؟

آمدنش بهر چیست!؟ -
امتياز: 1.0 از 5 - رای دهندگان: 1 نفر
ورود مطالعات فرهنگی به ایران

  اگراجازه بدهید از منشأ و محمل مطالعات فرهنگی شروع کنیم. مطالعات فرهنگی در کجا و چگونه شکل گرفته است؟

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 2614

درباره ما

مجله‌ی سوره نیز سرنوشتی پیوند خورده با سرنوشت انقلاب و فراز و فرودهای آن داشته است و او نیز تنها زمانی می‌تواند خود را از گرفتار شدن در دام زمانه برهاند و انقلاب اسلامی را همراهی کند که متوجه‌ی باطن و همگام با تحولاتی از جنس انقلاب باشد. تلاشمان این است که خود را از غفلت برهانیم، برای همین به دور از هرگونه توجیه‌ و تئوری‌پردازی برای توسعه‌ی تغافل،‌ می‌گوئیم که سوره «آیینه‌»ی ماست. از سوره همان برون تراود که در اوست. تلاشمان این است که به‌جای اصل گرفتن «ژورنالیسم حرفه‌ای»، یعنی مهارت در به‌کارگیری فنون، تحول باطنی و تعالی فکری را پیشه کنیم. نمی‌خواهیم خود را به تکنیسین سرعت، دقت و اثر فرو بکاهیم. کار حرفه‌ای بر مدار مُد می‌چرخد و مُد بر مدار ذائقه‌ی بشری و ذائقه بر مدار طبع ضعیف انسان و این سیر و حرکت، ناگزیر قهقرایی است.

بـيـشـتــر

نقد

شماره 87-86 مجله‌ فرهنگی تحلیلی سوره‌ اندیشه منتشر شد

شماره‌ جدید مجله سوره اندیشه نیز به‌مانند پنجشش شماره‌ اخیرش، موضوعی محوری دارد که کل مطالب مجله حول‌وحوش آن می‌چرخد. موضوع بیست‌ویکمین شماره‌ سوره‌ اندیشه، «نقد» است؛ موضوعی که شعار بیست‌ویکمین نمایشگاه مطبوعات نیز قرار گرفته است. نقد، موضوع مناقشه‌برانگیزی است که بسیاری از مجادلات سیاسی و فرهنگی ما، از روشن نبودن مفهوم آن ناشی می‌شود؛ تا جایی که منتقد را به جرم مفسده‌انگیزی‌اش خاموش می‌کنند. کار منتقد، حرف زدن است ولی نقد، منتظر شنیده شدن نیست. اینجا است که تفاوت منتقد با معترض و مخالف و مصلح و مفسد روشن می‌شود.

خبــر انـتـشــار شـمــاره 21

خرید

شماره 86
10000تومان
 • قیمت روی جلد
 • ارسال رایگان به سراسر نقاط کشور
 • زمان تحویل حداکثر 5 روز
شماره 84
10000تومان
 • قیمت روی جلد
 • ارسال رایگان به سراسر نقاط کشور
 • زمان تحویل حداکثر 5 روز
آرشیو شماره 50 تا 75
60000تومان
 • با احتساب 20% تخفیف
 • ارسال رایگان به سراسر نقاط کشور
 • زمان تحویل حداکثر 5 روز
خرید نسخه دیجیتال
4000تومان
 • با احتساب 60% تخفیف
 • دریافت از مارکتهای اندروید
 • همسان با نسخه چاپی