X

نظریه باید معقول باشد، نه صادق

نظریه باید معقول باشد، نه صادق -
امتياز: 5.0 از 5 - رای دهندگان: 1 نفر
مروری بر دیدگاه ریچارد فولی در باب معقولیت

معقولیت شناختی و علمی

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 1939

حکم‌رانی در ملک علم جدید

حکم‌رانی در ملک علم جدید -
امتياز: 5.0 از 5 - رای دهندگان: 2 نفر

تا کنون در کشورهای در حال توسعه مباحث زیادی در باب علم جدید و خصوصاً در باب سیاست‌گذاری‌های علم مطرح شده و بی‌تردید طرح این مباحث به وضع تاریخی این جوامع در نسبت با حاکمیت عالَم و علم غربی مربوط است و با اندیشه در باب آینده‌ی این کشورها پیوند دارد. در کشور ما، علاوه ‌بر این مباحث، چندی است که بحث تحول در علوم‌انسانی و تأسیس و بنا نهادن علوم دینی نیز مورد توجه قرار گرفته است که البته در بعضی از کشورهای اسلامی همانند مصر، مالزی، پاکستان، عربستان و توسط جمعیت‌های مختلف اسلامی در آمریکا و کشورهای اروپایی خصوصاً از دهه‌ی هفتاد میلادی، این بحث به‌شیوه‌های متفاوتی مطرح بوده است.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 1777

تقاطع غیر هم‌سطح با واقعبت تجربی

تقاطع غیر هم‌سطح با واقعبت تجربی -
امتياز: 4.0 از 5 - رای دهندگان: 1 نفر
شرايط نقد علوم‌اجتماعي موجود از زاویه علم اسلامی

پارادایم در معانی متفاوتی به‌کار گرفته می‌شود از فلسفه علم گرفته تا فلسفه‌ی تحقیق و یا منطق تحقیق. تمامی رویکردهای غالب در علوم‌اجتماعی (اثباتی، تفسیری و انتقادی) ناگزیر به ارائه‌ی پیش‌فرض‌های فلسفی علم خود در یک بسته‌ی دانش، تحت عنوان پارادایم علم هستند.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 1720

درباره ما

مجله‌ی سوره نیز سرنوشتی پیوند خورده با سرنوشت انقلاب و فراز و فرودهای آن داشته است و او نیز تنها زمانی می‌تواند خود را از گرفتار شدن در دام زمانه برهاند و انقلاب اسلامی را همراهی کند که متوجه‌ی باطن و همگام با تحولاتی از جنس انقلاب باشد. تلاشمان این است که خود را از غفلت برهانیم، برای همین به دور از هرگونه توجیه‌ و تئوری‌پردازی برای توسعه‌ی تغافل،‌ می‌گوئیم که سوره «آیینه‌»ی ماست. از سوره همان برون تراود که در اوست. تلاشمان این است که به‌جای اصل گرفتن «ژورنالیسم حرفه‌ای»، یعنی مهارت در به‌کارگیری فنون، تحول باطنی و تعالی فکری را پیشه کنیم. نمی‌خواهیم خود را به تکنیسین سرعت، دقت و اثر فرو بکاهیم. کار حرفه‌ای بر مدار مُد می‌چرخد و مُد بر مدار ذائقه‌ی بشری و ذائقه بر مدار طبع ضعیف انسان و این سیر و حرکت، ناگزیر قهقرایی است.

بـيـشـتــر

نقد

شماره 87-86 مجله‌ فرهنگی تحلیلی سوره‌ اندیشه منتشر شد

شماره‌ جدید مجله سوره اندیشه نیز به‌مانند پنجشش شماره‌ اخیرش، موضوعی محوری دارد که کل مطالب مجله حول‌وحوش آن می‌چرخد. موضوع بیست‌ویکمین شماره‌ سوره‌ اندیشه، «نقد» است؛ موضوعی که شعار بیست‌ویکمین نمایشگاه مطبوعات نیز قرار گرفته است. نقد، موضوع مناقشه‌برانگیزی است که بسیاری از مجادلات سیاسی و فرهنگی ما، از روشن نبودن مفهوم آن ناشی می‌شود؛ تا جایی که منتقد را به جرم مفسده‌انگیزی‌اش خاموش می‌کنند. کار منتقد، حرف زدن است ولی نقد، منتظر شنیده شدن نیست. اینجا است که تفاوت منتقد با معترض و مخالف و مصلح و مفسد روشن می‌شود.

خبــر انـتـشــار شـمــاره 21

خرید

شماره 86
10000تومان
 • قیمت روی جلد
 • ارسال رایگان به سراسر نقاط کشور
 • زمان تحویل حداکثر 5 روز
شماره 84
10000تومان
 • قیمت روی جلد
 • ارسال رایگان به سراسر نقاط کشور
 • زمان تحویل حداکثر 5 روز
آرشیو شماره 50 تا 75
60000تومان
 • با احتساب 20% تخفیف
 • ارسال رایگان به سراسر نقاط کشور
 • زمان تحویل حداکثر 5 روز
خرید نسخه دیجیتال
4000تومان
 • با احتساب 60% تخفیف
 • دریافت از مارکتهای اندروید
 • همسان با نسخه چاپی