X

طرح مسئله ی پژوهش

طرح مسئله ی پژوهش -
امتياز: 4.9 از 5 - رای دهندگان: 24 نفر
 
طرح مسئله ی پژوهش
اشــــاره با ورود علم جدید به ایران ما بیش‌تر به آموزش و فراگیری آن توجه کرده‌ایم؛ هرچند که در آموزش علوم جدید هم مشکلات و کاستی‌های فراوانی وجود دارد، اما با کمی تساهل شاید بتوان تاریخ و تحولاتی را برای پیشرفت‌های سیر تکوین آموزش علوم جدید در ایران ریشه‌یابی کرد. در این میان چیزی که همواره مغفول مانده است و نمی‌توان جایگاه، موقعیت و مقام آن را برای شرایط کنونی علم در ایران شناخت، مسئله‌ی پژوهش است. پژوهش علم جدید در ایران تاریخ ندارد؛ یعنی نه می‌داند از گذشته‌ی کدام پژوهش‌ها، به مسائل و شکل کنونی خود رسیده است و نه می‌داند در کدام آینده، پژوهش‌های بعدی خود را می‌سازد. پژوهش ما گم است و باید وضعیت آن را بررسی کرد. این‌که این بررسی چگونه باید دنبال گردد، موضوعی قابل تأمل است که در شکل زیر سعی شده است طرح کلی این بررسی نمایش داده شود.

 

 

طرح بررسی وضعیت پژوهش در کشور

 

ارتباط با ما:

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

مطالب مرتبط:

علم جدید عین پژوهش است

معادله بین ثروت، کارایی و حقیقت

جامعه‌ی علمی؛ شرط تحقق پژوهش

پژوهش تراز انقلاب

پژوهش‌های سرگردان و سرگردانی پژوهش‌گران

چرخه‌ی آلمانی پژوهش

رسالت پژوهش علوم انسانی چیست؟

مسئله‌ی پژوهش

درباره ما

مجله‌ی سوره نیز سرنوشتی پیوند خورده با سرنوشت انقلاب و فراز و فرودهای آن داشته است و او نیز تنها زمانی می‌تواند خود را از گرفتار شدن در دام زمانه برهاند و انقلاب اسلامی را همراهی کند که متوجه‌ی باطن و همگام با تحولاتی از جنس انقلاب باشد. تلاشمان این است که خود را از غفلت برهانیم، برای همین به دور از هرگونه توجیه‌ و تئوری‌پردازی برای توسعه‌ی تغافل،‌ می‌گوئیم که سوره «آیینه‌»ی ماست. از سوره همان برون تراود که در اوست. تلاشمان این است که به‌جای اصل گرفتن «ژورنالیسم حرفه‌ای»، یعنی مهارت در به‌کارگیری فنون، تحول باطنی و تعالی فکری را پیشه کنیم. نمی‌خواهیم خود را به تکنیسین سرعت، دقت و اثر فرو بکاهیم. کار حرفه‌ای بر مدار مُد می‌چرخد و مُد بر مدار ذائقه‌ی بشری و ذائقه بر مدار طبع ضعیف انسان و این سیر و حرکت، ناگزیر قهقرایی است.

بـيـشـتــر

نقد

شماره 87-86 مجله‌ فرهنگی تحلیلی سوره‌ اندیشه منتشر شد

شماره‌ جدید مجله سوره اندیشه نیز به‌مانند پنجشش شماره‌ اخیرش، موضوعی محوری دارد که کل مطالب مجله حول‌وحوش آن می‌چرخد. موضوع بیست‌ویکمین شماره‌ سوره‌ اندیشه، «نقد» است؛ موضوعی که شعار بیست‌ویکمین نمایشگاه مطبوعات نیز قرار گرفته است. نقد، موضوع مناقشه‌برانگیزی است که بسیاری از مجادلات سیاسی و فرهنگی ما، از روشن نبودن مفهوم آن ناشی می‌شود؛ تا جایی که منتقد را به جرم مفسده‌انگیزی‌اش خاموش می‌کنند. کار منتقد، حرف زدن است ولی نقد، منتظر شنیده شدن نیست. اینجا است که تفاوت منتقد با معترض و مخالف و مصلح و مفسد روشن می‌شود.

خبــر انـتـشــار شـمــاره 21

خرید

شماره 86
10000تومان
 • قیمت روی جلد
 • ارسال رایگان به سراسر نقاط کشور
 • زمان تحویل حداکثر 5 روز
شماره 84
10000تومان
 • قیمت روی جلد
 • ارسال رایگان به سراسر نقاط کشور
 • زمان تحویل حداکثر 5 روز
آرشیو شماره 50 تا 75
60000تومان
 • با احتساب 20% تخفیف
 • ارسال رایگان به سراسر نقاط کشور
 • زمان تحویل حداکثر 5 روز
خرید نسخه دیجیتال
4000تومان
 • با احتساب 60% تخفیف
 • دریافت از مارکتهای اندروید
 • همسان با نسخه چاپی